inflacja

Walkę z inflacją zacznij od siebie

W ostatnim czasie słowo inflacja jest bardzo często powtarzane nie tylko w mediach ale i w codziennych rozmowach Polaków. Spadek wartości pieniądza i postępująca drożyzna potrafią dać się we znaki. Rada Polityki Pieniężnej próbuje walczyć z inflacją, ale jak wszyscy widzimy, niezbyt efektywnie. Poniżej przedstawię kilka pomysłów jak przeciętny Kowalski może ograniczyć u siebie zgubne skutki tego zjawiska.

Inwestycje w złoto

Trzymanie oszczędności na lokatach po prostu się nie opłaca. Mimo zwiększenia stóp procentowych, oprocentowanie lokat nadal pozostawia wiele do życzenia. Aby zabezpieczyć się przed inflacją warto swoje oszczędności ulokować w złocie. Kiedy spojrzymy na historię cen złota, to ten metal szlachetny nie traci na wartości nawet pomimo rosnącej inflacji.

Ostrożne podchodzenie do wydatków

W czasie inflacji warto ostrożnie podchodzić do wydatków. Prze każdym zakupem należy się zastanowić czy dana rzecz jest nam naprawdę niezbędna. Jeśli już się zdecydujemy na jakiś zakup to warto sprawdzić ceny w kilku sklepach i w Internecie, po to aby nie przepłacić za dany produkt.

Samodzielne przygotowywanie żywności

Choć kupowanie gotowych produktów lub korzystanie z kateringu jest bardzo wygodne to w czasie inflacji może znacząco nadwyrężać nasz budżet domowy. Warto przeliczyć sobie czy nie opłaci się czasem samemu coś przygotować. Taka operacja pozwoli nam nie tylko zaoszczędzić sporo gotówki ale również sprawi, że przygotowane samodzielnie posiłki będą smaczniejsze od gotowych produktów zakupionych w sklepie.

Sprawdzaj promocje

W czasach, kiedy wiele sieci handlowych wydało aplikacje na smartfon, korzystanie z promocji jest bajecznie proste. Wystarczy pobrać aplikacje okolicznych sklepów i sprawdzić co i gdzie kupimy najtaniej.

Warto również samemu zastanowić się jak ograniczyć skutki inflacji w swoim gospodarstwie domowym. Czasem wdrożenie kilku niewielkich zmian pomoże w miarę bezboleśnie przetrwać ten ciężki okres.

You might also like:
More Similar Posts