bitcoin

Słownik najpopularniejszych skrótów związanych z kryptowalutami

Rynek kryptowalut rozwija się bardzo dynamicznie, wzbudzając dużo emocji. Spokojne śledzenie zachodzących na nim wydarzeń nie jest rzeczą łatwą, szczególnie dla osób początkujących, mogących mieć problemy z odnalezieniem się w gąszczu wiadomości i różnorakich, nierzadko sprzecznych, opinii. Jednym z utrudnień jest stosowany w środowiskach entuzjastów kryptowalut slang, którego ważny element stanowią skróty. Skróty te, oczywiste dla doświadczonych kryptoentuzjastów, mogą odstraszać osoby początkujące. Jeśli więc nie bardzo rozumiesz, co to jest NFT, FOMO lub ATH, koniecznie zapoznaj się z treścią tego wpisu!

AML

Angielski termin Anti Money-Laundering odnosi się do ogółu przepisów, mających zapobiec przypadkom prania brudnych pieniędzy. Regulacje z obszaru AML dotykają wszelkich instytucji finansowych, a więc także m.in. giełd kryptowalutowych.

AMM

Angielskie określenie Automated Market Maker bywa tłumaczone na polski jako „Automatyczny Animator Rynku”. Automated Market Maker to mechanizm algorytmicznej (opartej o matematyczny wzór) wyceny kryptowalut, stosowany na giełdach zdecentralizowanych w miejsce tradycyjnej książki zleceń.

ATH

ATH to określenie giełdowe, obecne w slangu inwestorów i traderów od bardzo dawna. Oznacza ono All Time High, czyli po prostu najwyższą wycenę osiągniętą przez dane aktywo w historii. Dla przykładu, obecne ATH bitcoina wycenianego w dolarach wyniosło nieco ponad 69 tys. dolarów i zostało osiągnięte w listopadzie 2021 r. Analogicznie do ATH definiuje się ATL (All Time Low), czyli historycznie najniższą wycenę danego aktywa.

CBDC

Pod skrótem CBDC (Central Bank Digital Currency) kryje się koncepcja stanowiąca czarny sen wielu kryptoentuzjastów. Mowa o centralnym pieniądzu banku centralnego, który w niedalekiej przyszłości miałby zastąpić znane obecnie waluty. Całkowita likwidacja gotówki na rzecz pieniądza cyfrowego umożliwiłaby rządom pełną kontrolę nad transakcjami finansowymi. Warto dodać, że prace nad CBDC prowadzi większość banków centralnych świata, w tym również Narodowy Bank Polski.

CeFi

Branżę finansów opartych o kryptowaluty można zasadniczo podzielić na dwie części: finanse zdecentralizowane (DeFi) i zcentralizowane (CeFi). Usługi z obszaru CeFi zdecydowanie bardziej przypominają tradycyjne instytucje finansowe, gwarantując użytkownikom ochronę kapitału.

CEX

Najważniejszymi instytucjami z obszaru CeFi są zcentralizowane giełdy kryptowalut, określane z angielskiego jako CEX (Centralized Exchange). Najbardziej znanym CEX-em jest największa obecnie giełda kryptowalut Binance.

DAO

Decentralised Autonomous Organisation, czyli zdecentralizowana autonomiczna organizacja, to nowy sposób zarządzania organizacją technologiczną poprzez głosowanie oparte o sieć blockchain. Według przewidywań ekspertów społeczności typu DAO będą stanowić jedną z podstaw nowej generacji Internetu, czyli Web 3.0.

Dapp

Dapp to skrótowe określenie zdecentralizowanej aplikacji, czyli programu działającego na sieci blockchain z wykorzystaniem inteligentnych kontraktów. Do największych ekosystemów, na których można budować Dapps, należą obecnie m.in. Ethereum, Binance Smart Chain, Solana, Cardano czy Polkadot.

DeFi

Wspomniane już wcześniej DeFi to obszar usług finansowych działających w oparciu o blockchain i inteligentne kontrakty, co gwarantuje ich zdecentralizowany charakter. Dynamiczny rozwój DeFi był jednym z głównych motorów napędowych hossy na rynku kryptowalut w latach 2020-2021. Wśród liderów branży DeFi znajdziemy takie projekty, jak m.in. Uniswap, Chainlink, Lido DAO czy Aave.

DEX

Analogicznie do CEX, skrót DEX oznacza zdecentralizowaną giełdę kryptowalut. Giełdy takie działają poprzez inteligentne kontrakty, a do najbardziej znanych należą m.in. Uniswap, Osmosis, PancakeSwap czy Synthetix.

DYOR

Przeglądając media społecznościowe poświęcone kryptowalutom bardzo często można się natknąć na wpisy opatrzone hashtagiem #dyor lub po prostu hasłem DYOR. To bardzo ważna wiadomość: „Do Your Own Research”, czyli sprawdź samodzielnie. Autorzy treści zwracają w ten sposób uwagę na to, że każdy ponosi odpowiedzialność za swoje decyzje finansowe i ostrzegają przed bezrefleksyjnym podążaniem za ich przewidywaniami.

FOMO

Fear Of Missing Out to pojęcie z obszaru psychologii, szczególnie istotne w badaniu psychologii rynków finansowych. Oznacza ono strach przez przegapieniem dobrej okazji, a w praktyce objawia się najczęściej gwałtownym kupowaniem drożejących aktywów w przekonaniu, że to ostatni moment na wyjątkowo udaną inwestycję. Masowe FOMO na rynku prowadzi zazwyczaj do rozchwiania ceny i wzrostu popularności danego aktywa.

FUD

Fear, Uncertainty, Doubt, czyli strach, niepewność i wątpliwość. Skrótowcem FUD określa się kreowanie negatywnej atmosfery wokół danego aktywa, mogące być zarówno zwykłym dzieleniem się swoimi przemyśleniami, jak i przemyślaną strategią. Na rynku kryptowalut szczególnie dużo obserwuje się go po spadkach cen. Rośnie wówczas ilość wpisów w mediach i mediach społecznościowych wieszczących upadek bitcoina i kryptowalut, których autorzy są często oskarżani przez kryptoentuzjastów o rozsiewanie FUD-u.

HODL

Nie jest to właściwie skrót, choć z czasem zaczął funkcjonować również w takiej formie. Historia określenia HODL sięga 2013 r., kiedy to użytkownik jednego z forów poświęconych bitcoinowi w dyskusji poświęconej jego długoterminowemu przetrzymywaniu błędnie zapisał angielskie słowo „hold”. Odtąd długie trzymanie kryptowalut określa się powszechnie jako „hodlowanie”, inwestorów długoterminowych jako „hodlerów”, zaś same litery HODL rozwija się czasem jako „hold on for dear life”.

ICO

Initial Coin Offering to jeden ze sposobów pozyskiwania funduszy na wczesnym etapie rozwoju projektów kryptowalutowych. Polega on na wystawieniu przez twórców na sprzedaż pierwszej partii swoich tokenów.

IDO

IDO (Initial DEX Offering) bywa uważane za następcę ICO. Jest to bowiem taki sam proces pozyskiwania środków poprzez sprzedaż tokenu, ale dokonywany za pomocą giełdy zdecentralizowanej (DEX).

IEO

Kolejnym sposobem pozyskiwania środków na rozwój projektu jest Initial Exchange Offering (IEO). Ma on miejsce na giełdach zcentralizowanych. Pionierem IEO była giełda Binance, na której w przeszłości debiutowały tak potężne obecnie projekty, jak m.in. Polygon czy Elrond.

IoT

Internet of Things, czyli Internet Rzeczy, to koncepcja związana ogólnie z rozwojem technologii komunikacyjnej oraz Internetu. Polega ona na podłączaniu do Internetu coraz większej liczby przedmiotów codziennego użytku, takich, jak urządzenia domowe (tzw. smart home), treningowe, smartwatche i wiele, wiele innych. W prężnie rozwijającej się branży IoT upatruje się jednego z głównych filarów Web 3.0. Na styku Internetu Rzeczy i kryptowalut powstają projekty łączące obie te branże, takie jak m.in. IOTA, IoTeX czy Helium.

KYC

Procedura KYC (Know Your Client) to wymagana prawnie weryfikacja klienta instytucji finansowych. W praktyce, zakładając konto na niektórych giełdach kryptowalut (tutaj znajdziesz ranking tych najpopularniejszych ), musimy przejść dodatkową weryfikację co wymaga np. przesłania zdjęcia naszego dowodu osobistego lub krótkiego filmiku weryfikacyjnego.

NFT

O tokenach niewymienialnych (non-fungible tokens) słyszał chyba każdy, nawet jeśli nie interesuje się zbytnio kryptowalutami. Mało kto jednak w całej burzy wokół NFT zdołał zrozumieć, o co w nich tak naprawdę chodzi. Token NFT jest unikalny, niewymienialny i niepodzielny. Odróżnia go to od tradycyjnych kryptowalut takich, jak np. bitcoin – każdy jeden bitcoin jest bowiem taki sam i wart dokładnie tyle samo, a w transakcji można wysłać jego ułamek. Tokeny NFT reprezentują zazwyczaj konkretne obiekty materialne lub wirtualne (przedmioty kolekcjonerskie, obrazy, utwory muzyczne, wirtualne obiekty w metaverse itp.), umożliwiając łatwy handel nimi z wykorzystaniem kryptowalut. Pierwszym ekosystemem, w którym pojawiły się NFT, było Ethereum, a największą obecnie platformą do handlu NFT jest OpenSea.

You might also like:
More Similar Posts