Wirtualna rzeczywistość pobudziła wyobraźnię użytkowników, a także otworzyła przed człowiekiem ogromne możliwości. Jest coraz chętnie wykorzystywana w wielu dziedzinach życia. Co warto o niej wiedzieć?
Wirtualna rzeczywistość
Wirtualna rzeczywistość (VR) jest innowacyjną technologią, która umożliwia użytkownikom doświadczenie wirtualnych środowisk w sposób zbliżony do rzeczywistości. Z użyciem odpowiednich urządzeń, takich jak na przykład gogle VR, można przenieść się do wirtualnego świata. Wykorzystywane przy tym są sensoryczne i perceptualne informacje pomagające w tworzeniu iluzji przebywania w innej rzeczywistości.
Efekt ten jest możliwy dzięki połączeniu kilku technologii, takich jak:
- grafika komputerowa
- wideo
- czujniki ruchu
- technologia interaktywna
Przy pomocy ruchów głowy i rąk użytkownik może swobodnie poruszać się po wirtualnym świecie, a liczne czujniki i kontrolery pozwalają na wchodzenie w interakcję z obiektami wizualnymi. Oznacza to możliwość prowadzenia rozmów z wirtualnymi postaciami, a także manipulowanie przedmiotami.
Wirtualna rzeczywistość dała znacznie większe możliwości pod kątem gamingu, ponieważ gracz może teraz przenieść się bezpośrednio do wybranego świata. VR nie ogranicza się jednak do gier i przedstawiania światów fantasy. Umożliwia także zwiedzanie świata rzeczywistego (na przykład podróż po Los Angeles, będąc w Warszawie). Coraz częściej organizowane są również spotkania biznesowe w wirtualnej rzeczywistości.
Rodzaj wirtualnej rzeczywistości
Wyróżnia się kilka podstawowych odmian wirtualnej rzeczywistości:
- pełne środowisko – oferuje użytkownikowi kompletną iluzję obecności w innym środowisku, dzięki czemu można swobodnie się poruszać oraz wchodzić w interakcje z różnymi obiektami.
- ograniczone środowisko – oferuje jedynie zamknięty obszar, w którym można się poruszać. Zazwyczaj są to sale konferencyjne lub klasy lekcyjne.
- rozszerzona rzeczywistość (AR) – technologia łącząca elementy wirtualne z rzeczywistym światem. Umożliwia wchodzenie w interakcje z przedmiotami wyświetlanymi w rzeczywistym świecie. Potrzebne do tego są okulary AR lub urządzenia mobilne.
- wirtualna rzeczywistość mieszana (MR) – bardziej zaawansowana technologia niż AR.
- wirtualna rzeczywistość społecznościowa – umożliwia wchodzenie w interakcje z innymi użytkownikami VR, co jest często wykorzystywane w celach takich jak gry online czy wirtualne imprezy.
Zastosowania wirtualnej rzeczywistości
Rozwijająca się technologia pozwala na coraz ambitniejsze wykorzystanie wirtualnej rzeczywistości. Obecnie istnieje wiele możliwości, z których chętnie korzystają użytkownicy:
- turystyka – VR umożliwia zwiedzanie i doświadczanie różnych miejsc na ziemi bez konieczności wychodzenia z domu.
- rozrywka – użytkownicy mogą wchodzić w interakcje z obiektami i innymi użytkownikami, co jest wykorzystywane podczas projektowania gier online oraz wirtualnych imprez.
- szkolenia – wirtualna rzeczywistość umożliwia symulowanie różnych scenariuszy i sytuacji, co jest chętnie wykorzystywane do trenowania pilotów, chirurgów czy inżynierów.
- architektura – coraz częściej wizualizacje projektów przedstawiane są w sposób interaktywny i realistyczny, a klienci mogą obejrzeć budynek jeszcze przed jego stworzeniem.
- edukacja – przeżywanie różnych wydarzeń sprawia, że łatwiej jest je zapamiętać. Z tego powodu w wirtualnej rzeczywistości przeprowadzane są symulacje laboratoryjne czy lekcje historii.
- przemysł – o tym zastosowaniu więcej przeczytacie na stronie https://przemyslprzyszlosci.gov.pl/tag/vr/